Skaļruņu izvietojums telpā - pīkstuļi vs basi

Esmu no tiem laikiem, kad diskotēkas "virpināja" uz "Majak 203", un tumbas krāva kaudzē kā Maslova piramīdu - visriebīgākie ausīm pašā augšā, treknie basi - apakšā. Bet tagad, pēc daudziem gadiem, radies jautājums: vai tiešām ir būtiski, iekārtojot skaņu sistēmu relatīvi nelielā telpā (150 kv/m), vadīties pēc principa, ka pīkstuļiem jābūt tālāk no telpas ass, bet basiem - tuvāk?

nazis      Tas laikam vairāk ar energoefektivitāti saistīts. Ar 10W pīkstuli par piekliegt pilnu telpu, bet basiem būs vajadzīgi vismaz 200W lai tos vispār sadzirdētu. 2019-06-11 18:41

Mavs    1 "Basi" izpaltās praktiski visā telpā, kamēr "pīkstuļiem" ir svarīgi, lai tie būtu notēmēti tieši uz klausītāju. Jo augstāka frekvence, jo mazāk skaņa "apliecas" šķēršļiem.
Un nazis pareizi raksta - jaudas sadalījums uz "pīkstuļiem" būs vajadzīgs daudz mazāks.
Ļaunāk ir ar rezonanses frekvencēm - var gadīties ka kādi telpā esošie priekšmeti sāk rezonēt un līdz ar to - būtiski kropļot skaņu. Dārgiem aparātiem ir iespēja pieslēgt testa mikrofonu, kurš to izmēra un ņem vērā. Vai arī vari iegādāties ekvalaizeru un mēģināt pats atrast optimālo līkni telpai.
Akustika ir tā zinātne, kur nekas daudz pa šiem gadiem nav mainījies, tikai šis tas kļuvis efektīvāks :)
2019-06-11 19:06

rokons      Akustikaa ir vairaakas pieejas.
Viena no taam - telpa ir skanju absorbeejosha, visu nosaka skaljrunji un to izvietojums. Tad ir svariiga skaljrunju safaazeshana gan elektriski, gan telpiski, citadi var skaju bedres rasties.
Cita pieeja - rezonatori, resp, telpas konstrukcijas dazhadaas vietaas dazhadi pastiprina skanju rezoneejot.
Bazniicas ir labs piemeers, bet arii tur ir vietas, kur veidojas skanju purvs.
Kas attiecas uz skaljrunju jaudu, invertors ir labs veids samazinaat izejaa nepiecieshamo zemajaas frekvencees.
Ja kur netaa ir atrodami prof. Vecsiilja lekciju kursi, noteikti jaaizlasa. Labs specs bija.
2019-06-11 20:47

vilks28    1 nē naff. Un kaudzē krāva to kas bija lai vienkārši blieztu un kačātu. 2019-06-11 21:43

Lindinja      Jā, vajag basus tuvāk asij un pīkstuļus tālāk. Vai basi pie grīdas un pīkstuļi pie griestiem. Bet jautājums ir diskutējams atkarībā no aparatūras kvalitātes. 2019-06-11 22:04

AivarsN      Ja pīkstuļi nebūs daudz maz notēmēti pret ausīm,tad pašas augstākās frekvences nebūs dzirdamas. Vissliktākā akustika ir telpai,kuras garums ir divi tās platumi. Tur vajadzēs izmantot skaņu absorbējošu materiālu,jo skaņa dublēsies. Protams, arī griestu augstumam un formai ir nozīme. Tur kur lielās dzelzsbetona sijas,no dziesmas teksta nevienu vārdu nesaprast. Invertori pastiprina tikai konkrētu skaņas frekvenci,atkarībā no caurules garuma un diametra. Taču citas frekvences dzēsīs,vai izkropļos. Mašīnai speciāli izgatavoju slēgto tumbu,lai klausītos tikai dabīgu,neizkropļotu skaņu. Sevišķi neklausāms ar invertoriem ir roks,jo basģitāra kopā ar bungām veidos baigi mudžekli. Popsīgā,basīgā mūzika,kur ir tikai monotons ritms,ar invertoriem būs labais. Un galvenais nav aparatūras jauda,bet gan skaļruņu jūtība. Atšķirība par 3 db skaļumu maina uz pusi. Tāpēc koncert skaļruņiem zemās frekvences sākās tikai no 40 - 50 hz, lai sasniegtu lielāku skaļumu. 2019-06-11 22:44

av2      nu muusdienu modernam pastiprinaataajam, tas ir ,parasti receiver (viss kopaa), vai pre-amp un amp , parasti naak liidzi noskannossanas mikrafons, kas praktiski, ja daudzmaz pareizi izvietoti telpaa tie 5.1 ,liidz pat nu jau 9.2 , un vairak skallrunni (akustika), vissu noskannos pareizi, lai tajaa vietaa, kur seedesi skatoties filmu, koncertu , skanna buutu ideaala.Gan jaudu, gan frekvences "saliks" pareizi. Tas ir, netruuks ne bassu, ne videejo , ne augsto frekvenchu. Efekts ir kaa diena, pret nakti.(nenoskannota sisteema, un noskannota)
Buutiskakaa atsskkiriiba no "majaka" laikiem ir tas, ka muusdienu akustika parasti zemak par kaadiem 80- 100 Hz skannas vispar neatskano. To dara subwooferis. Kaste, kura staav uz griigas, jaa, tas ir zemu, un gaazz pa smadzeneem ar zemajam skannam. Parasti kvalitatiivaa sisteemaa taadi ir divi, un veel ari diivaanam, kuraa seedesi var pieskruuveet jaudiigu triicibnaataaju, kas vispaar neizdod skannas, tikai liek vibreet diivaanam...kad ir zemie tonni. Nu...kas uzspraagst filmaa, vai muuzikaa uzgaazz pa bungaam.
2019-06-12 00:35

av2      https://www.crutchfield.com/S-BCNJp4r4jOC/learn/learningcenter/home/speaker_placement.html

Veel varu piebilst, jaaa, laba akustika maksaa lloti daargi, bet ir veerts. Man tas ir hobijs , un arii dalleeji darbs kopaa.
Persioniigi es dodu priekssroku akustikai, kuraa nav izmantoti parastie skallrunni...ar visiem saviem neskaitaamajaiem truukumiem.

https://www.martinlogan.com/en/
2019-06-12 02:04

AivarsN      Vai tad 150 kvm telpā cilvēks klausīties mūziku viens pats? Ja tā ir sabiedriska telpa,tad skaņai ir jābūt baudāmai jeb kurā telpas vietā un noskaņošana vienai konkrētai vietai neko nedos. Ja tas ir audiofīlu klubiņš,tad ir jēga ieguldīt lielus līdzekļus vintāžas tehnikai,bet ja tā domāta kā tusiņu vieta jauniešiem,tad pilnīgi pietiks ar pāri ne pārāk jaudīgām koncerttumbām un varbūt vēl sabu,jo tikai tādā veidā varēs dabūt pietiekamus decibelus. Ar vintāžas tehniku pietiekamu skaņas spiedienu jauniešu ausīm nedabūt,lai cik tūkstošus tā arī namaksātu,jo nav tādam mērķim paredzēta. 2019-06-12 08:17

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu